Adres:
91-473 Łódź, ul. Julianowska 12
tel: +48 42 657 30 38
26 Jan

Newsletter NIA 25.01.2018

   
 

Prezes NRA w "Pytaniu na Śniadanie"

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej była gościem programu „Pytanie na Śniadanie”, emitowanego na antenie TVP 2. Rozmowa dotyczyła praw przysługujących pacjentom w aptece m.in. w kontekście realizacji recept, czy zwracania leków do apteki. Rozmowę przeprowadzili Joanna Racewicz i Łukasz Nowicki.

 
 

Przemyt nielegalnych leków

Nielegalny przywóz do Polski farmaceutyków udaremnili funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Bobrownikach. 6300 kapsułek z środkiem przyśpieszającym metabolizm organizmu 41-letni Białorusin ukrył w dostawczym fiacie, którym przekraczał białorusko-polską granicę. Czytaj więcej

 
 

Nowelizacja ustawy o VAT

NIEKTÓRE WYROBY ZMIENIAJĄ STAWKĘ Z 8% NA 23%. ZMIANY WESZŁY W ŻYCIE 19 STYCZNIA 2018 ROKU Więcej na stronie www.nia.org.pl

 
 

E-Recepta coraz bliżej

Pilotażowy program, w ramach którego ma zostać uruchomiona „e-Recepta” ma ruszyć już w połowie lutego w dwóch powiatach województwa mazowieckiego. Docelowo od dnia 1 stycznia 2020 roku wszystkie recepty będą wystawiane w postaci elektronicznej. E-recepta ma zakończyć problemy z nieczytelnymi receptami, zmniejszyć ryzyko błędów podczas ekspedycji leku, a pacjentowi dać możliwość zrealizowania każdego leku w innej aptece. Mówi się także o oszczędności czasu osób wystawiających e-dokument. Więcej

 
 
 

Debiut ministra na komisji zdrowia

"Jestem realistą. Wiem, że mam przed sobą dwa lata kadencji. W tym czasie nie zmienimy całkowicie ochrony zdrowia. Ale ten system potrzebuje stabilizacji, a nie rewolucji" - zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas środowego (24 stycznia) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia...

...Przedstawiając kolejne priorytety w polityce zdrowotnej, minister wymienił, m.in.: odbiurokratyzowanie pracy lekarzy, przyspieszenie informatyzacji ochrony zdrowia, wzmocnienie koordynowanej opieki nad pacjentami, lepsza kontrola przepływu leków i powstrzymanie ich nielegalnego wywozu z Polski do innych krajów, gdzie sprzedawane są po wyższych cenach.

Czytaj dalej

 
 
 

Smog coraz bardziej niebezpieczny

Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Europy o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu. Tym bardziej alarmujący jest fakt, że przy występowaniu smogu lub w okresach wzrostu stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, nasilenie objawów ze strony układu oddechowego pojawia się w pierwszej kolejności u dzieci oraz osób starszych. Więcej na stronie Aptekarza Polskiego.

Jak firmy farmaceutyczne wykorzystują smog do celów biznesowych, przeczytacie tutaj.

 

 
 

Chorzy muszą omijać przepisy, by kupić leki na przeziębienie. A może być jeszcze gorzej.

"Jest oczywiste, iż wielu pacjentów omija te zapisy kupując w kilku aptekach lub przy innych okienkach w tej samej aptece. Jednak dzięki regulacji nie są w stanie zaopatrzyć się w te leki na skalę przemysłową. Przed wprowadzeniem zmian odnotowano rekordowy zakup w ciągu roku - 960 000 opakowań" – mówi Wirtualnej Polsce Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
I dodaje: - "Celem wprowadzanych zmian było z jednej strony pozostawienie dostępności do wielu leków, z drugiej ograniczenie możliwości nabywania, przez między innymi grupy przestępcze hurtowych ilości preparatów, z których następnie wytwarzane zostają popularne narkotyki np. metamfetamina".

Czytaj cały artykuł.

 
 
 

PZPPF: przemysł farmaceutyczny mocno angażuje się w produkcję nowych leków

Wyniki analizy GUS potwierdzają, że krajowy przemysł farmaceutyczny jest branżą kluczową dla modernizacji i poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki – podkreśla Grzegorz Rychwalski, wiceprezes PZPPF. Jednocześnie ekonomiści DeLaB wskazują także na bardzo poważną barierę w rozwoju branży – niskie inwestycje będące skutkiem ograniczonych środków na rozwój.

...Jak wyjaśnia PZPPF, przed decyzjami inwestycyjnymi krajowych producentów powstrzymują też częste zmiany prawne, brak strategii rozwoju dla przemysłu farmaceutycznego oraz polityki lekowej.

Czytaj cały artykuł

 
 
 

Spotkanie Środowiska Medycznego z Arcybiskupem Warszawskim

18 stycznia b.r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie opłatkowe Środowiska Medycznego z Arcybiskupem Metropolitą Warszawskim Kazimierzem Kardynałem Nyczem. Podczas spotkania padło wiele ciepłych, ale i skłaniających do refleksji słów, były serdeczne życzenia, opłatek i kolędy. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych: lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki, położne, farmaceuci, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni. Nie zabrakło na nim także Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz prezes NRA Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej.

Może Cię zainteresować...

Pismo Ministerstwa Zdrowia ws. sposobu realizacji recept
KOIA zaprasza farmaceutów na szkolenie (m.in. ZSMOPL, RODO)