Adres:
91-473 Łódź, ul. Julianowska 12
tel: +48 42 657 30 38
27 Feb

Newsletter NIA 22.02.2018

 

Rusza kolejna edycja Projektu Liderzy Ochrony Zdrowia

W dniach 16-17 lutego b.r. w Krakowie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Programowej Liderów Ochrony Zdrowia organizowane przez Fundację im. Lesława Pagi. Udział w posiedzeniu wzięli między innymi prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz Tomasz Leleno. Liderzy Ochrony Zdrowia to projekt, którego celem jest kształcenie najlepszej, otwartej na zmiany kadry managerskiej, która będzie zarządzać służbą zdrowia i placówkami medycznymi. Więcej o projekcie i Fundacji kliknij tu.

 
 

V4 PharmFORUM 2018 z udziałem przedstawiciela Naczelnej Rady Aptekarskiej

W dniach 16-19 lutego br. w Pradze odbyło się V4 Pharmforum 2018, gdzie zebrali się eksperci i osobistości świata farmacji, przedstawiciele izb aptekarskich i zawodowych m.in. prezes Czeskiej Izby Aptekarskiej dr n. farm Lubomir Chudoba, prezes Słowackiej Izby Aptekarskiej dr n.farm. Ondrej Súkeľ, minister zdrowia w Republice Czeskiej Adam Vojtech. Polskę reprezentował wiceprezes NRA Michał Byliniak. Rozmawiano między innymi o nielegalnym wywozie leków, o obecnej sytuacji na europejskich rynkach, problemach, zagrożeniach i rozwiązaniach, które z powodzeniem są stosowane w niektórych krajach. Więcej na stronie www.nia.org.pl

Jak kształtował się rynek apteczny w styczniu 2018?

Sprawdź także barometr Pex PharmaSeqence kliknij tutaj

 
 

Wiedza, skrupulatność, cierpliwość, empatia. Farmacja jest Kobietą

W 2016 roku było 34 tys. farmaceutów uprawionych do wykonywania zawodu. Natomiast liczba farmaceutów zatrudnionych w aptekach i punktach aptecznych wynosiła 27 tysięcy - wynika z danych GUS.

Zdecydowaną większość pracujących w aptekach, podobnie jak w 2017 roku, stanowiły kobiety - 88,7%.

Niezaprzeczalny jest więc fakt, że zawód farmaceuty jest mocno sfeminizowany. Jednak nie zawsze tak było. Do końca XIX wieku zawód ten wykonywany był wyłącznie przez mężczyzn. Czytaj cały artykuł.

 
 
 

Projekt dotyczący e-Recepty wpłynął już do Sejmu

Rządowy projekt ustawy wprowadzający do systemu ochrony zdrowia e-recepty, wpłynął już do Sejmu. Jego pierwsze czytanie odbędzie się teraz na posiedzeniu Komisji Zdrowia.

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty dotyczy zmiany ośmiu ustaw, w tym ustawy Prawo farmaceutyczne.

Ma na celu umożliwienie wystawienia recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, co wpłynie na rozwój telemedycyny. Czytaj więcej.

 
 
 

Marketing szeptany w aptekach jest zakazany

Aptekarze od lat szukają sposobu na obejście zakazu reklamy aptek. Niedawno promowali się za pośrednictwem mediów społecznościowych, głównie Facebooka. I tam jednak zaczęła zerkać inspekcja farmaceutyczna. Teraz więc reklama odbywa się najczęściej w samych placówkach...

Na terenie apteki często można spotkać się z kartkami z napisem „dziś promocja minus 30 proc.”, „lek X taniej” czy informacją o istnieniu „godzin senioralnych”, czyli takich, w których najstarsi pacjenci płacą mniej za leki. Okazuje się jednak, że i takie działanie jest zabronione, czego dowodem jest niedawna decyzja wielkopolskiego WIF. Czytaj cały artykuł

Dyżury nocne - sytuacja w poszczególnych w regionach

 
 

Ostrowiec Świętkorzyski: Aptekarze nie będą pełnić dyżurów nocnych i świątecznych

W swoim oświadczeniu farmaceuci podkreślają, że potrzeby mieszkańców powiatu nie są tak duże, żeby wydłużać ich czas pracy, a w sytuacji zagrożenia życia pacjent trafia do szpitala, który dysponuje lekami.

W ocenie dyrektora ds medycznych ostrowieckiego szpitala ważne jest, aby apteki dyżurujące w mieście były. Braku dyżurujących aptek w nocy, niedzielę czy świąt nie wyobrażają sobie też sami pacjenci.
Jak informuje Mariusz Politowicz, szef zespołu ds. dyżurów aptek ogólnodostępnych przy Naczelnej Radzie Aptekarskiej konflikty ze starostwami występują nie tylko w Ostrowcu Świętokrzyskim, a ich powodem jest zapis ustawy o prawie farmaceutycznym, który daje radnym możliwość decydowania o dniach i godzinach pracy farmaceutów. Czytaj więcej

Pleszew: Dyżury aptek w porze nocnej i w święta to w powiecie pleszewskim fikcja. Jeździmy więc po leki do Kalisza, Ostrowa. Kto jest temu winien?

- Problem istnieje od zawsze, ale z każdym rokiem się nasilał – przyznaje w rozmowie z „Życiem Pleszewa” Mariusz Politowicz- członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. Przyczyn, jak mówi - jest kilka.

- Liczba aptek rośnie szybciej niż liczba magistrów farmacji. Dziś przyjmuje się, że w aptekach otwartych pracuje ich ok. 24 tys., co daje średnią 1,78 magistra. Ponad 83 proc. to kobiety, które – pamiętajmy – na co dzień są także żonami, matkami. Tymczasem zgodnie z przepisami polskiego prawa farmaceutycznego samodzielnie przebywać w aptece może tylko magister farmacji. Inne osoby – jak np. technik, który by pracować nie musi mieć nawet matury, mają o wiele mniejsze uprawnienia, nie mogą więc pozostać same w aptece – opowiada Mariusz Politowicz.

Skany artykułu, który ukazał się w wersji papierowej Życia Pleszewa do pobrania tutaj za zgodą autora Jakuba Nowaka.

 

Radzyń Podlaski: "Załóżmy drastyczną sytuację - przychodzi wojna..."

W Radzyniu Podlaskim, od początku tego roku nie działa już apteka całodobowa. Jej właściciel zrezygnował z całonocnego dyżurowania.

Koszt otwarcia apteki przez całą dobę przewyższa zyski - podkreśla portal podlasie24.pl. Portal cytuje starostę, który w ten sposób komentuje sytuację: - Składając wniosek o koncesję na otwarcie apteki farmaceuci wiedzą, że mają obowiązek pełnienia usług publicznych, do których należy między innymi prowadzenie aptek. Załóżmy drastyczną sytuację - przychodzi wojna - a lekarze chirurdzy, którzy mają prywatne gabinety, mówią, że wojna ich nie interesuje, bo jest godzina 15:00 i idą do domu. Nie ma czegoś takiego. Jest pewien zakres usług, który musi być realizowany, niezależnie od tego, czy to podmiot prywatny czy publiczny.
Marek Tomków, wiceprezes NRA, skomentował słowa starosty na Twiterze: - Komentarz pana Starosty o wojnie jest całkowicie uzasadniony i zrozumiały. Wiadomo, że praca urzędnika to ciągła walka. Do południa z głodem, po południu z sennością.

Czytaj podlasie24.pl oraz www.rynekaptek.pl

 
 

Jarocin: Co zrobić z receptą w nocy?

O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy najpierw Starostwo Powiatowe w Jarocinie. Czego się dowiedzieliśmy?

Przez ostatnie miesiące były prowadzone rozmowy z przedstawicielami jarocińskich aptek w sprawie uruchomienia przez te apteki nocnych dyżurów. Jednak stanowisko przedstawicieli aptek było jednoznaczne i negatywne - nocne dyżury są z punktu widzenia finansowego nieopłacalne - poinformował nas rzecznik prasowy powiatu, Jacek Szczepaniak. - Jedyną rzeczą, jaką udało się ustalić na ostatnim spotkaniu w styczniu, to dyżury do godz. 22.00 przez wyznaczoną aptekę, które będą pełnione zarówno w dni robocze, jak i w dni wolne od pracy, i święta. Niestety, należy też dodać, że samorządy nie mają żadnego wpływu na decyzję właścicieli aptek.

Fragment artykułu z papierowej wersji magazynu jarocińska.pl autorstwa Anny Kopras-Fijołek, za zgodą autorki scan całej treści. Do pobrania tutaj

 

 
 

"Barometr zawodów " edycja 2018

Zawód „farmaceuta” na większości obszarów został zaliczony do zawodów w których podaż i popyt w 2018 zrównoważą się. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że do kategorii „farmaceuci” zaliczono również techników farmaceutycznych, stąd dane dotyczące obszarów deficytowych i nadwyżkowych w prognozie nie zawsze odnoszą się do magistrów. "Barometr zawodów" to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Czytaj więcej

Może Cię zainteresować...

Lista leków refundowanych od 1 marca 2018
CSIOZ o e-Recepcie video
 

NIA

ul.Długa 16, 00-238 Warszawa

e- mail: nia@nia.org.pl

tel. (+48 22) 635 92 85; 635 06 70

http://www.nia.org.pl/

Masz uwagi, chcesz zgłosić temat?

iwona.klita@nia.org.pl