Adres:
91-473 Łódź, ul. Julianowska 12
tel: +48 42 657 30 38
30 Mar

Newsletter NIA 29.03.2018

 

Specjalne życzenia prezes NRA Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej

Dziennik Gazeta Prawna "Debata" - E-recepta

28 marca 2018 r. w prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wzięła udział w publicznej debacie dotyczącej wprowadzenia E-recepty. Dyskutowano o szansach i zagrożeniach, o tym, jakie korzyści będą mieli pacjenci z wprowadzenia e-recepty, jakie obawy związane z elektroniczną receptą mają lekarze, czy apteki są przygotowane na wprowadzenie e-recepty, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, jakie rozwiązania zastosować, żeby system był przyjazny i wygodny dla użytkowników? W debacie uczestniczyli również: wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, Fundacja My Pacjenci, wiceprezes NFZ i wiceprezes NRL. Relacja już niedługo na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Farmaceuta nie może określać odpłatności leku na recepcie!

Gościem redaktor naczelnej MedExpress.pl Iwony Schymalli była Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

2. Posiedzenie Rady Programowej Liderów Ochrony Zdrowia

25 marca 2018 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się drugie spotkanie Rady Programowej Liderów Ochrony Zdrowia, projektu organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi. Liderzy Ochrony Zdrowia to projekt, którego celem jest kształcenie najlepszej, otwartej na zmiany kadry managerskiej, która będzie zarządzać służbą zdrowia i placówkami medycznymi. Naczelną Izbę Aptekarską reprezentował Tomasz Leleno. W skład Rady programowej wchodzą m.in. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, dr Leszek Borkowski i dr Krzysztof Łanda.

 
 

Porozumienie GIF i Krajowej Administracji Skarbowej

28 marca 2018 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś i p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego Zbigniew Niewójt podpisali porozumienie o współpracy.

Celem zawarcia porozumienia jest współpraca w obszarze przeciwdziałania nieprawidłowościom związanymi z wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi.

- Współpraca z KAS otwiera nowy etap w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej. Wyeliminowanie kolejnych patologii zagrażających życiu i zdrowiu pacjentów jest możliwe tylko dzięki zacieśnieniu współpracy ze sprawnie działającą administracją skarbową – stwierdził Zbigniew Niewójt, p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Czytaj cały artykuł

 
 

Minister zdrowia zapewnia pacjentom z ustawy „Za Życiem” korzystne zasady dofinansowania środków absorpcyjnych

Minister zdrowia zwrócił się 27 marca do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o natychmiastowe zastosowanie korzystnej dla pacjentów z ustawy „Za Życiem” interpretacji zmian w Rozporządzeniu w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które weszło w życie 3 marca.

Nowelizacja rozporządzenia zwiększyła limit ilościowy na środki absorpcyjne (pieluchomajtki) z „do 60 sztuk” na „do 90 sztuk”. Minister Łukasz Szumowski wskazuje, że w przypadku, gdy osoba, której przysługują uprawnienia wynikające z „Ustawy za życiem” potrzebuje większej liczby wyrobów medycznych przysługujących miesięcznie, przyjąć należy, że takiej uprawnionej osobie przysługuje zwielokrotniony limit finansowy w zależności od liczby sztuk wypisanych na zleceniu przez osobę uprawnioną. Czytaj dalej

 
 
 

GIF rekomenduje cofnięcie zezwoleń

Wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni będą cofać zezwolenia podmiotom, które – zarówno przed jak i po wejściu w życie „Apteki dla Aptekarza” – dopuściły się przekroczenia 1 procenta aptek na terenie danego województwa. Potwierdził to Główny Inspektor Farmaceutyczny w piśmie skierowanym do Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Jednocześnie GIF potwierdził, że podmioty, które na dzień wejścia w życie „Apteki dla Aptekarza”, a więc 25 czerwca 2017 r. prowadziły więcej niż 4 placówki w skali kraju oraz nie przekraczały 1 procenta aptek na terenie danego województwa, zachowują swoje zezwolenia. GIF podkreślił również, że liczba zezwoleń dla tych podmiotów nie może ulec dalszemu zwiększeniu (np. w wyniku przejmowania kontroli nad inną spółką, przejmowania udziałów itp.), a w przypadku wystąpienia takich sytuacji, zezwolenia nabyte tą drogą będą cofane. Czytaj dalej

 
 
 

Gorzów: będzie pierwsza decyzja o ominięciu demo-geo?

Gorzowscy radni przyjęli stanowisko skierowane do Ministra Zdrowia, by ten wydał zgodę na uruchomienie apteki całodobowej przy budynku szpitala wojewódzkiego w Gorzowie. Obecnie nie jest to możliwe ze względu na kryteria demograficzno-geograficzne.

- Wiemy, że zarząd szpitala złożył już taką prośbę do ministra zdrowia. Jeśli będzie pozytywna, to decyzja o otwarciu apteki zostanie podjęta. Taka placówka jest niezbędna zarówno dla pacjentów szpitala, jak i dla Gorzowian - powiedział dla Radia Gorzów przewodniczący Rady Miasta z PiS, Sebastian Pieńkowski. Czytaj dalej

 
 

Krzysztof Kopeć nowym prezesem PZPPF

Prezesem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego został Krzysztof Kopeć, pełniący do tej pory funkcję wiceprezesa Związku. Funkcję wiceprezesa będzie nadal pełnił Grzegorz Rychwalski.

Krzysztof Kopeć jest ekspertem rynku farmaceutycznego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze refundacji leków, prawa i postępowania administracyjnego. Zajmował się zagadnieniami rynku medycznego w międzynarodowej kancelarii Linklaters. Więcej informacji.

 
 
 

Sezon infekcyjny jeszcze się nie skończył. Trwa dłużej niż w ubiegłym roku

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IQVIA bieżący sezon infekcyjny zaczął się wcześniej niż ubiegłoroczny, bo już we wrześniu 2017 roku. Analiza danych pokazuje, że prawdopodobnie też zakończy się później. Mimo, że w tym roku Polacy chorują dłużej, to chorują zdecydowanie łagodniej.

Aby leczyć infekcje pacjenci najczęściej kupują leki bez recepty, na co znaczący wpływ ma również wzmożona promocja producentów. Promocja produktów na infekcje z sezonu na sezon jest coraz bardziej intensywna. Jednak badania pokazują, że pacjenci nie są lojalni wobec marek produktów przeciwinfekcyjnych. Wśród tych, którzy w obecnym bądź poprzednim sezonie stosowali dany produkt, blisko połowa (48,4%) przy okazji kolejnych zakupów zdecydowała się na inny preparat.

– Pacjenci zazwyczaj proszą o coś na przeziębienie. Sprzedają się leki obniżające gorączkę, hamujące kaszel czy zmniejszające katar – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Czytaj dalej i pobierz szczegółowy raport.

 

Działo się...

 
 

Olsztyn, 18 marca 2018 r. Zawody strzeleckie farmaceutów

Pierwsze zawody strzeleckie aptekarzy zorganizowali: Klub Żeglarski „Aptekarz” oraz OIA Olsztyn. W zawodach uczestniczyli farmaceuci reprezentujący Izby aptekarskie z różnych miast oraz przyjaciele farmacji. Na podium znaleźli się: 1. Borowy Adam OIA Warszawa - 85, 2. Politowicz Mariusz OIA Kalisz - 82,
3. Byliniak Michał OIA Warszawa/ KZ Aptekarz - 78. Pozostali strzelcy i ich wyniki, czytaj tutaj

Zapowiedzi...

 
 

III Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu

Kraków, 26 maja 2018 r. Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie organizuje III Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu. Zawody odbędą się na torze Krakowskiego Klubu Kajakowego przy ul. Kolnej 2 w Krakowie. Więcej.

 
 
 

VII Mistrzostwa Polski Okręgowych Izb Aptekarskich w Piłce Nożnej Halowej

Udział w VII Mistrzostwach Polski Okręgowych Izb Aptekarskich w Piłce Nożnej Halowej, które odbędą się w dniach 20-22.04.2018 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu przy ul. Matejki 6 potwierdziło 11 drużyn z Okręgowych Izby Aptekarskich w: Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy oraz Zielonej Góry. W zawodach weźmie udział ponad 100 farmaceutów, którzy rozegrają 33 mecze. Więcej

 
 

NIA

ul.Długa 16, 00-238 Warszawa

e- mail: nia@nia.org.pl

tel. (+48 22) 635 92 85; 635 06 70

http://www.nia.org.pl/

Masz uwagi, chcesz zgłosić temat?

iwona.klita@nia.org.pl